http://www.precel24.e-biznes.org/

L-Karnityna

Czy suplementacja jest nam potrzebna?

Jak L-karnityna wpływa na organizm sportowca?
Według badań wszelkie procesy biochemiczne zachodzą dzięki energii ATP, syntetyzowanej w mitochondriach. Służą one jako rodzaj wewnątrzkomórkowych stacji energetycznych, które rozprowadzają energię do całego ciała. Dzięki surowcom które są dostarczane za pośrednictwem L-karnityny (są to kwasy tłuszczowe wraz z glukozą), następuje uwolnienie energii.

Gdy L-karnityny jest wystarczająco dużo, ciało sportowca aktywnie zuzywa nadmiar tłuszczu, przy jednoczesnym zachowaniu cennej masy mięśniowej, która jest zasadniczo głównym celem treningu. Jeśli obciążenie sportowca jest wystarczająco intensywne, to ilość L-karnityny, którą jego ciało jest w stanie wytworzyć, nie jest wystarczająca i w tym przypadku pomocne będą specjalne suplementy L-karnityny do głównej diety.

Kiedy najlepiej stosować L-karnitynę?
L-karnityna jest związkiem tworzącym się w ludzkim ciele z dwóch aminokwasów: lizyny i metioniny. Uczestniczy ona w procesach metabolicznych i bierze udział w  aktywnym metabolizmie tłuszczów. Ponadto L-karnityna jest specjalnym suplementem diety dla sportowców stosowanym jako spalacz tłuszczu.

Postać uwalniania L-karnityny
L-karnityna jest często zawarta w składzie specjalnych pokarmów dla sportowców, można ją również kupić jako niezależny lek. Jest on dostępny w następujących postaciach:
- Pigułki;
- Sproszkowana L-karnityna: koncentrat produktu rozcieńczony w wodzie lub soku;
- Płynna L-karnityna;
- Ampułki

Skuteczność L-karnityny jest określana nie przez formę uwalniania, ale zawartość czystej substancji. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na ilość czystej substancji i ilość zanieczyszczeń w preparacie: im mniej zanieczyszczeń, tym lepiej.

Kiedy najlepiej stosować L-karnitynę i w jakich dawkach?
Warto pamiętać o jednej ważnej zasadzie przy przyjmowaniu L-karnityny: przy przyjmowaniu konieczne jest przestrzeganie diety i aktywny trening siłowy (jest równie ważny, jak cardio).

W zależności od poziomu obciążenia, dawka leku zmienia się. Zawodnik trenujący co najmniej 3-4 razy w tygodniu wymaga co najmniej 1200 mg na dzień. Dawka ta jest podzielona na 2 dawki: pierwszą - przed jedzeniem, a drugą - pół godziny przed treningiem. Niewłaściwe jest przyjmowanie większych dawek L-karnityny, aby nie zakłócać jej niezależnej produkcji.

W dni bez treningu zaleca się pić nie więcej niż 500 mg L-karnityny. Osobie nieuprawiającej sportu i niewykonujacej ciężkiej pracy fizycznej wystarcza 300 mg L-karnityny dziennie.

L-karnityna: ile należy zażyć przed treningiem i w jakiej formie?
Jak już wspomniano, L-karnityna może mieć różną szybkość trawienia, w zależności od postaci. Najszybciej wchłania się L-karnityna w ampułkach, w ciagu 10-15 minut. Z reguły L-karnitynę należy zażyć 30-40 minut przed treningiem w celu efektywnego spalania tłuszczu.

Jakie skutki uboczne są możliwe w przypadku L-karnityny?
W medycynie sportowej wielokrotnie prowadzono badania nad wpływem L-karnityny na organizm ludzki, jednak żaden z nich nie ujawnił oczywistych skutków ubocznych suplementacji.

W warunkach laboratoryjnych eksperymentalnie udowodniono, że przekroczenie dawki L-karnityny (nawet dziesiątki lub setki razy) nie powoduje niebezpiecznych skutków ubocznych, więc nie można zatruć się tym suplementem (oczywiście, nie należy go nadużywać). Istnieje jednak ryzyko indywidualnej nietolerancji leku, któremu towarzyszą takie negatywne skutki jak wymioty, nudności, problemy z przewodem pokarmowym, silny zapach potu i moczu, podwyższone ciśnienie krwi i kołatanie serca.

Wszystkie te działania niepożądane są wynikiem indywidualnej nietolerancji suplementu. Kiedy pojawiają się (zdarza się to bardzo rzadko), warto zaprzestać przyjmowania leku i skonsultować się z lekarzem na temat dalszego przyjmowania. Ponadto, te efekty mogą być wynikiem reakcji na barwniki i wzmacniacze smaku w dodatku (jeśli występują).

Jeśli nie zastosujesz się do zaleceń dotyczących stosowania L-karnityny, może wystąpić bezsenność. Istnieje bardzo proste wytłumaczenie tego. Po zażyciu L-karnityny poziom energii, która wymaga uwolnienia, odpowiednio wzrasta, osoba czuje się przytomna i pełna siły, co pozwala mu na bardziej efektywne treningi. Jeśli suplement zostanie spożyty w pierwszej połowie dnia (w tym czasie jest tak skuteczny, jak to tylko możliwe), wieczorem efekt zostaje zredukowany, a sportowiec jest w pełni wypoczęty. Jeśli systematycznie przyjmujesz L-karnitynę w drugiej połowie dnia, nie przeprowadzając intensywnego treningu, sportowiec będzie dręczony bezsennością. Ostatnią dawkę L-karnityny należy podać najpóźniej 4 godziny przed snem.

Ponadto na tle przyjmowania L-karnityny obserwuje się wzrost apetytu. Ponieważ L-karnityna przyspiesza metabolizm, organizm szybciej zużywa energię i wyczerpuje rezerwy. Mózg reaguje na wyczerpywanie się zasobów energii, odczuwając głód. Bardzo łatwo jest pozbyć się nadmiernego apetytu: wystarczy przestrzegać właściwego schematu przyjmowania suplementów i właściwego odżywiania wzbogaconego o białko i błonnik.

http://odchudzanie.home.blog