http://www.precel24.e-biznes.org/

Drenaż limfatyczny


Drenaż limfatyczny czyli masaż limfatyczny.

drenaż limfatyczny Kielce


Drenaż limfatyczny jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza. Jest to to inaczej masaż uciskowy. Jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych, oraz walki z cellulitem. Trwa zwykle trwa 30-60 minut. Jest to bardzo przyjemna technika masażu poprawiająca metabolizm organizmu, pobudzająca układ limfatyczny, przyśpieszająca proces oczyszczania oraz wspomagająca transfer tłuszczu uwolnionego podczas innych zabiegów (np. kriolipolizy) do układu limfatycznego.
Najczęściej stosowany jest drenaż limfatyczny nóg jako zabieg przede wszystkim dla tych, którzy odczuwają objawy tzw. „ciężkich nóg”. To problem, który pojawia się głównie u osób, które w ciągu dnia dużo czasu spędzają na stojąco, a także u tych noszących na co dzień wysokie obcasy.
Drenaż limfatyczny stosowany jest również m.in. w zastoju limfy w kończynach górnych, używa się go również z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii, kwadrantektomii czy obrzęku limfatycznym.


Limfa


Limfa jest jasnym wodnistym płynem
, który zawiera min.: białka i elektrolity. Limfa, podobnie jak krew, krąży w ciele każdego człowieka w specjalnym systemie naczyń, dość ogólnie nazywanym systemem limfatycznym. Przepływ chłonki, w naszym ciele, w ciągu doby, waha się pomiędzy 2 a 4 litry. Badania wykazały, że duża grupa chorób narządów wewnętrznych jest własnie spowdowana zaburzeniami w krążeniu limfy.

Funkcje, jakie pełni układ limfatyczny możemy podzielić na cztery grupy :

 • warunkowanie powrotu białka z przestrzeni pozanaczyniowej do krwiobiegu
 • uczestnictwo w procesach immunologicznych
 • usuwanie substancji obcych (np. bakterii)
 • transport wody i soli mineralnych a także drenaż tkanek


Jeśli chodzi o budowę to przebieg większych naczyń chłonnych zbliżony jest do przebiegu żył. Wyróżnić możemy w nim naczynia chłonne powierzchniowe (skórne) oraz naczynia chłonne głebokie (podpowięziowe). Pierwsze z nich przebiegają w tkance tłuszczowej podskórnej a te drugie biegną z obwodowymi tętnicami i odpowiadają żyłom towarzyszącym. Do zastoju limfy dochodzi najczęściej, kiedy prowadzi się siedzący tryb życia i unika się gimnastyki. Zastój limfy spowodowany może byc jednak również poprzez niektóre schorzenia dlatego zawsze warto udać się do lekarza.


Drenaż limfatyczny.

Drenaż limfatyczny to masaż stymulujący przepływ płynów. Stosowany jest również u osób, które chcą przyspieszyć odchudzanie lub sprawić, by skóra stała się jędrna. Niewłaściwy przepływ limfy jest przyczyną powstania obrzęków i zmian skórnych. Nie przypomina tradycyjnego masażu, gdyż ruchy w nim wykonywane mają za zadanie „przepchnąć” limfę i udrożnić węzły chłonne.
Drenaż nóg jest może być także zabiegiem profilaktycznym stosowanym, zanim obciążymy nogi czyli przed wyjściem na wesele, sylwestra czy zabawę karnawałową.

Każdy gabinet masażu ma w swojej ofercie taki zabieg. Polecamy z niego skorzystać.


Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego :

 • aktywna choroba nowotworowa, stany po operacyjnym usunięciu nowotworów
 • zapalenie naczyń chłonnych
 • obrzęk powstały na skutek ostrych stanów zapalnych
 • zakrzepica żył głębokich (w przeciągu ostatniego pół roku)
 • choroby skóry
 • podwyższona temperatura ciała
 • niewydolność serca
 • otwarte rany
 • czynna gruźlica płuc